ÇAY KÖŞKÜ
Yerel içecekler için çay köşküne gelin...

Yüzüncü Yıl Eco Park Sarmaşıklı Konak Otel yerleşkesinde bulunan, Çay Köşkümüzde, içtiklerinizi hep hatırlayacaksınız. Bu doğal ortamın dinginliğinde, kışın soğuğunda içinizi ısıtmak, yazın sıcağında ise içinizi ferahlatmak için yapmanız gereken tek şey bizi ziyaret etmek...

İÇECEKLER

Buralarda içecek deyince “su” akla gelir önce... Bu yüzden; su bilinci ve suya saygı içselleştirilmiştir, ortak değer haline gelmiştir bizim vadide. Bize göre su; “yaşamın sıvısıdır ve diğer tüm içeceklerin anasıdır.” Günlük yaşamımızda da görüyoruz bunu. Çünkü bu yaşam sıvısını toplayan, yönlendiren bir vadide yaşıyoruz. Bizim vadi Batı Karadeniz’in yaşam sıvısı üretme ve toplama merkezidir. Bu vadide yaşayan bizim Türkmen atalar da, yaşamlarını suyun belirlediğini ve suya çok şey borçlu olduklarını bilirlerdi. Suyu; onun önünde diz çökerek içerlerdi ve içtikten sonra derin bir “Ohhhh” çekip şükrederlerdi. İşte, taa o atalardan beri su baş tacıdır buralarda... Her şey, herkes su ile iç içedir ve herkes su bilincine sahiptir.

DOĞAL ÇAYLAR

NANE LİMONLU ÇAY

Mide ağrılarını geçirir. Bulantıyı önler. Migren, uykusuzluk, baş dönmesi ve nezleye iyi gelir. Mide spazmlarını giderir. Kronik karın ağrılarını giderir. Gaz söktürücü. Kramp giderici, ağrı kesici ve antiseptik özellikleriyle ferahlatıcı özellikleri vardır.

ISIRGAN ÇAYI

İdrar arttırıcı özelliğe sahiptir. Organizmanın yıkım ürünlerine temizleyici metabolizmayı uyarıcı ve kuvvet verici, idrar yolları iltihabında ödem çözücü özelliğe sahiptir. Toksin atıcı, bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır. Kalbe faydalıdır.

IHLAMUR ÇAYI

Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü ve gıcık giderici olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler. Öksürüklerde yumuşatıcı rahatlatıcı ve erletici etkilere sahiptir.

PORTAKAL / ELMA ÇAYI

Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığına karşı kullanılır. Yatıştırıcıdır. Uyku verir, içindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür, idrar ve hacet yollarındaki sorunları giderir. Vücudun su dengesini korur. Yüksek derecede potasyum içerir. Cildin kurumasını sağlar. Kırışıklıkların meydana gelmesini önler. Kasları kuvvetlendirir. Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Kalp krizi önlemede faydalıdır. Bulantı ve kusmayı gidermede etkilidir.

MELİSA ÇAYI

Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır. Balgama ve sedef hastalıklarına çok faydalıdır. Kalbe kuvvet ve ferahlık verir. Çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açar. Akrep sokmalarında yakı yapılırsa faydalıdır. Diş ağrılarını dindirir.

KUŞBURNU ÇAYI

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C, B1 ve B12 vitamini vardır. Besleyicidir. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Nezle ve gribe karşı koruyucudur. Kuşburnu A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle gece körlüğü ve diğer göz problemlerine iyi gelir ve bağışıklığı arttırır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

YİYECEKLER

“FİLYOS’UN KAHVALTISI”

Demiş ki Cemal Süreya usta; “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem, Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı…” Bizim buralarda da denir ki; Kahvaltı boğazdan geçmezse, gece güne geçmez… Ve bizimkiler her gün ağardığında “Allah ne verdiyse” girişirler kahvaltıya… Allah buralara çok şey verdiği için de; “kahvaltı fukarası” yoktur buralarda. Herkesin sabah yiyecek çok şeyi vardır, çünkü doğa her şeyi vermektedir kahvaltı için. Siz de mutlaka deneyin, buraların doğallıktan beslenen ve çok çeşitten oluşan kahvaltısını…

 

ÇAY KÖŞKÜ

Sosyal Ağlarda Paylaş:


YORUMLAR


Tarih: 2019-03-02 09:38:45
AdSoyad : Anıl Genç
Mesajınız : ilgi ve alakanızdan dolayı cok teşekkür ederim çok memnun kaldığımı belirtmek isterim


Tarih: 2019-03-01 17:04:20
AdSoyad : Cengiz Gedik
Mesajınız : Doğayla İç içe nezih bir mekanda kahvaltı keyfi isteyenler için bir mekan çok memnun kaldığımı dile getirmek istiyorum teşekkürler...

YORUM YAZ


Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...